در این مطلب به بررسی چند ایده برای نوشتن مقالهدر زمینه فناوری اطلاعات IT، شبکه های کامیپوتری، مهندسی کامپیوتر و مدیریت IT و داده کاوی و همچنین اینترنت اشیاء و IoT و  شبکه های سلولی می پردازیم.

معرفی یک ایده علمی و  تحقیقاتی برای اپلای تحصیلی در زمینه فناوری اطلاعات  و شبکه های کامپیوتری

در سال های اخیر شبکه های کامپیوتری به ویژهمواردی که در زمینه تجارت الکترونیک و فروش آنلاین فعالیت می کنند رشد بسیارچشمگیری داشته است. در همین راستا عناوین بسیاری از مقالات علمی و isi به مواردی نظیر شبکه های مبتنی بر تقاضا و سیستمهای رایانش ابری و Cloud و بهره وری پایگاه داده مربوط می شود، درنتیجه افزایش کارایی و بهبود مواردی نظیر دقت (Accuracy)و صحت (Precision)در سیستم های موجود می تواند یکی از مواردی باشد که فرصت ارایه مقاله و اکسپت مقاله آنرا فراهم نماید.

معرفی یک ایده علمی و  تحقیقاتی برای اپلای تحصیلی در زمینه مدیریت فناوری اطلاعات  و داده کاوی (Data mining)

دیتاماینینگ یکی از محبوترین حوزه های پژوهشی به ویژه در میان دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار و گرایش هوش مصنوعی در مقطع کارشناسی ارشد است. در بیشتر موارد پروژه های داده کاوی با استفاده از زبان ها برنامه نویسی نظیر پایتون، R و یا برنامه هایی نظیر متلب انجام می شوند. ارایه یک مقاله مناسب در زمینه داده کاوی می تواندتاثیر زیادی در افزایش شانس اکپست شدن دانشجو در پروسه اپلای داشته باشد.

شبکه های سلولی و کاربرد آن ها در زیرساخت مخابراتی یکی از زمینه هایی است که هر ساله توجه تعداد زیادی از پیپرهای علمی را به خود معطوف می کند. پیشرفت این شبکه ها و دستیابی و تکنولوژی LTE و همچنین نسل پنجم (5G) از جمله عناوینی هستندکه در سال های اخیر بسیار مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته اند. لازم به ذکر است دستیابی به امکان انتقال داده درسرعت های بالا بین نودهای موجود در شبکه های کامپیوتری موجب تحولات عظیمی در زمینهاینترنت چیزها (IOT) وهمچنین دنیای روباتیک شده است. در این راستا موارد زیر به عنوان ایده های پژوهشی وتحقیقاتی برای نوشتن مقاله علمی پیشنهاد می شود:


📕 ایده های خوب برای پروپوزال و مقاله….
در فرآیند نوشتن یک مقاله علمی نظیر مقالات isi و پروپوزال، مهمترین گام را می توان انتخاب موضوع و شکل گیری ایده و نوآوری آن مقاله یا پژوهش علمی دانست. بدیهی است که ایده مطرح شده باید از تحقیقات مشابه گذشته عملکرد بهتری باشد، البته این موضوع درباره برخی مقالات نظیر مقالات مروری (مقاله Survey) صدق نمی کند.

یکی دیگر از عواملی که انتخاب یک ایده مناسب و جدید را دشوارتر می کند، افزایش تحقیقات انجام شده در موضوعات مختلف است و بدین ترتیب می توان گفت در برخی از زمینه های علمی یافتن یک طرح جدید بسیار دشوارتر از قبل شده است.

در این مطلب به ارایه راه حلی برای یافتن ایده خوب برای نوشتن مقاله و افزایش احتمال اکسپت مقاله با عنوان ایده های خوب برای پروپوزال و مقاله می پردازیم.

✅ سعی کنید تا برای نوشتن مقاله خود از الگوی مهندسی همزمان استفاده کنید. استفاده از  الگوی مهندسی همزمان به معنی تلفیق دو زمینه علمی برای تولید یک مقاله جدید است، برای مثال استفاده از سیستم های کامپیوتر در زمینه های پزشکی و یا تولید سیستم های کامپیوتر مراقبت از سلامت (Health Care System).
✅ بهبود و تلفیق ایده های ارایه شده در تحقیقات گذشته. در بیشتر مقالات علمی بخشی با عنوان کارهای آتی (Future Work) در انتهای مقاله وجود دارد، مطالعه این بخش می تواند برای یافتن ایده جدید به شما کمک بسیاری کند.
✅ به روزرسانی ایده های گذشته و تطبیق آن ها با جامعه آماری جدید، یکی دیگر از راهکار ایجاد نوآوری و ایده برای نوشتن مقالات علمی است.
✅ بررسی چندمقاله و سعی در تلفیق آن ها به همراه ارایه گزارش از عملکرد هریک از آن ها در آزمایشاتی یکسان و واحد.

برای مشاهده مقالات علمی می توانید به وب سایت Science Direct به عنوان یکی از مراجع مقاله isi مراجعه نمایید.