گرایش هوش مصنوعی یکی از پرطرفدارترین گرایش های مهندسی کاممپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد. ارایه خدمات انجام پروژه مهندسی کامپیوتر برای دانشجویان رشته هوش مصنوعی یکی از خدمات مجموعه علمی پژوهشی شکوفان اندیش است. در این مطلب به معرفی رشته هوش مصنوعی و مطالب مربوط به آن می پردازیم.

به نقل از ویکی پدیا مهندسی کامپیوتر (به انگلیسی Computer engineering) دانشی مرکّب از مباحث رشته‌های مهندسی الکترونیک، مهندسی برق و طراحی نرم‌افزار است. این رشته برخلاف مهندس نرم‌افزار با طراحی، توسعه و تولید سیستم‌های کامپیوتری در هر دو شاخه سخت‌افزار و نرم‌افزار سر و کار دارد.

پیش از اینکه به جزییات رشته هوش مصنوعی بپردازیم بهتر است به طبقه بندی گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر در مقاطع کارشناسی، فوق لیسانس و دکتری بپردازیم:

 

انجام پروژه مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی

 

در مقطع کاردانی چه به صورت پیوسته و چه ناپیوسته دو گرایش کاردانی علمی-کاربردی نرم‌افزار و کاردانی علمی-کاربردی سخت‌افزار به دانشجویان ارایه می شود. در مقطع کارشناسی کامپیوتر (لیسانس کامپیوتر) به صورت پیوسته چهار گرایش علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، مهندسی سخت افزار و مهندسی فناوری اطلاعات حق انتخاب بیشتری به دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته کامپبوتر ارایه می شود. چنانچه دانشجو به مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته باشد گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر به دو شاخه مهندسی تکنولوژی نرم‌افزار و مهندسی تکنولوژی سخت‌افزار تقسیم می شود.

برای آشنایی با رشته مهندسی نرم افزار مطلب ویژه ای در سایت قرار گرفته است که در ادامه بخشی از آن و در پایان این قسمت لینک مربوط به صفحه مخصوص گرایش مهندسی نرم افزار قرار گرفته است، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آن مراجعه نمایید.

گرایش نرم افزار (نرم افزار و الگوریتم) یکی از گرایش های مهندسی کامپیوتر است که در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در اکثریت دانشگاه های دنیا به دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر ارایه می شود.

در دوره کارشناسی درس های مهندسی نرم افزار 1 و مهندسی نرم افزار 2 رای می توان به عنوان اصلی ترین درس هایی دانست که با عنوان این رشته مرتبط هستند در مقطع کارشناسی ارشد این مسیر با عنوان مهندسی نرم افزار پیشرفته ادامه می باید و بدین ترتیب سطح دانش تئوری دانشجویان در کنار پروژه های مهندسی کامیپوتر که مهارت های عملی آن را تقویت می کند، افزایش می یابد.

بسیاری از موارد مربوط به مباحث عملی رشته مهندسی کامپیوتر توسط انجمن‌های IEEE و ACM ارایه می شود به همین دلیل ارایه مقاله در کنفرانس هایی که تحت نظر IEEE برگزار می شوند می تواند تاثیر بسیار مثبتی در تقویت رزومه آکادمیک دانشجویان داشته باشد. مسابقات برنامه نویسی ACM نیز از فرصتی هستند که در کنار المپیاد های علمی به دانشجویان فرصت می دهد تا با حل چالش های مربوط به علوم کامپیوتر، دستاوردهای علمی خود را افزایش دهند.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره گرایش مهندسی نرم افزار به این صفحه مراجعه نمایید.

در مقطع کارشناسی ارشد در حدود 9 گرایش زیر در اکثر دانشگاه های کشور به دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر ارایه می شود:

معماری کامپیوتر

مهندسی نرم‌افزار

هوش مصنوعی

مکاترونیک

الگوریتم‌ها و محاسبات

مهندسی فناوری اطلاعات

شبکه‌های کامپیوتری

امنیت اطلاعات

تجارت الکترونیک

 

مجموعه شکوفا اندیش آماده است تا با بهره مندی از کادری مجرب و دپارتمان تخصصی رشته مهندسی کامپیوتر خدمات انجام پروژه مهندسی کامپیوتر را به در بالاترین کیفیت ممکن، مناسبترین قیمت و کوتاه ترین زمان ارایه نماید. اگرچه اکثر درخواست های موجود در پروژه های رشته کامپبوترمربوط به انجام مواردی مثل پروژه های نرم افزاری با استفاده از فلوئنت (FLUENT)، پروژه های نرم افزار متلب، انجام پروژه PVT و پروژه ترمودینامیکی حل معادلات ترمودینامیکی پروژه تبدیل انرژی، پروژه های مربوط به نرم افزار کامسول و ... می شود اما این مجموعه آمادگی دارد تا خدمات آموزشی و مشاوره ای را نیز در بهترین شرایط به دانشجویان ارایه نماید، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید. از آنجاییکه عنوان این مطلب انجام پروژه مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی می باشد بهتر است به ارایه تعریفی مشخص از هوش مصنوعی بپردازیم، هدف اصلی از ارایه و ساخت سیستم های هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) ساخت ماشینی و یا نرم افزاری است که بتواند قدرت یادگیری داشته باشد و بتواند در صورت تکامل رفتاری شبیه به انسان داشته باشد و به صورت خلاصه هوشمند باشد.

از نگاهی دیگر به زبان ساده تر هوش مصنوعی را می توان علمی دانست که در آن به  مطالعه این که چطور می توان کامپیوترها را به سمتی هدایت کرد که فعالیت هایی که در حال حاضر توسط انسان ها انجام می شوند توسط هوش مصنوعی بهتر انجام شود. گرایش هوش مصنوعی از مهندسی کامپیوتر نقطه اشتراک علوم بسیاری چه فنی مهندسی و سایر علوم نظیر علوم انسانی و تجربی است، برای مثال در ساخت یک ربات یا نرم افزار که بر پایه هوش مصنوعی رفتار می کند علوم زیادی نظیر فلسفه، ریاضیات، عصب شناسی، مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، نظریه سیستم ها، روان شناسی ،زیست شناسی، زبان شناسی،علوم اجتماعی ، نظریه اطلاعات، علوم شناختی، نظریه پیچیدگی و... به یکدیگر پیوند می خورند.

برخی از مفاهیم و اصطلاحات مربوط به هوش مصنوعی و مهندسی کامپیوتر عبارتند از:

یادگیری ماشین - Machine learning

شبکه های عصبی - Artificial neural network

محاسبات نوین

پردازش تکاملی

رباتیک - Robotics

سیستم های خبره

منطق فازی Fuzzy logic

 

عناوین برخی از دروس رشته هوش مصنوعی

شناسایی الگو رایانش تکاملی ربات های متحرک خودگردان یادگیری ماشین فرایندای تصادفی هوش مصنوعی پیشرفته شبک های عصبی سیستمای چند عاملی برنامه ریزی هوشمند الگوریتم های هوش جمعی مجموعه ها و سیستمهای فازی یادگیری تقویتی نظریه یادگیری آماری مدلهای گرافی احتمالاتی تصویربرداری رقمی بینایی کامپیوتر پنهان سازی اطلاعات سنجش از دور پردازش زبانهای طبیعی ترجمه ماشینی فهم زبان پردازش سیگنالهای رقمی گفتارپردازی رقمی شناسایی گفتار و گوینده تبدیل متن به گفتار رویکردهای هوش مصنوعی در بازیها رفتارهای هوشمند جمعی در بازیها تصمیم گیری، استراتژی، و مسیریابی در بازیها معماری بازیهای رایانه ای سیستمهای چند رباتی طراحی و توسعه بازیهای رایانه ای یادگیری تقویتی و کنترل ربات رباتیکز شناختی مباحث ویژه 1 در هوش مصنوعی مباحث ویژه 2 در هوش مصنوعی مباحث ویژه 3 در هوش مصنوعی مفاهیم پیشرفته 1 در هوش مصنوعی مفاهیم پیشرفته 2 در هوش مصنوعی مفاهیم پیشرفته 3 در هوش مصنوعی یک درس از سایر گرایشها ریاضیات برای رباتیکز فیزیولوژی و آناتومی سیستم اعصاب علم اعصاب سلولی علوم شناختی پردازش سلولی و مولکولی مدلهای رایانشی در سیستمهای جمعی نظریه بازیها بهینه سازی داده کاوی پیشرفته پردازش سیگنال آماری تحلیل و پردازش زمان – فرکانس شناسایی مقاوم و بهسازی گفتار