گرایش نرم افزار (نرم افزار و الگوریتم) یکی از گرایش های مهندسی کامپیوتر است که در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در اکثریت دانشگاه های دنیا به دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر ارایه می شود.
در دوره کارشناسی درس های مهندسی نرم افزار 1 و مهندسی نرم افزار 2 رای می توان به عنوان اصلی ترین درس هایی دانست که با عنوان این رشته مرتبط هستند در مقطع کارشناسی ارشد این مسیر با عنوان مهندسی نرم افزار پیشرفته ادامه می باید و بدین ترتیب سطح دانش تئوری دانشجویان در کنار پروژه های مهندسی کامیپوتر که مهارت های عملی آن را تقویت می کند، افزایش می یابد.
بسیاری از موارد مربوط به مباحث عملی رشته مهندسی کامپیوتر توسط انجمن‌های IEEE و ACM ارایه می شود به همین دلیل ارایه مقاله در کنفرانس هایی که تحت نظر IEEE برگزار می شوند می تواند تاثیر بسیار مثبتی در تقویت رزومه آکادمیک دانشجویان داشته باشد. مسابقات برنامه نویسی ACM نیز از فرصتی هستند که در کنار المپیاد های علمی به دانشجویان فرصت می دهد تا با حل چالش های مربوط به علوم کامپیوتر، دستاوردهای علمی خود را افزایش دهند.

 

انجام پروژه مهندسی کامپیوتر نرم افزار


مجموعه علمی پژوهشی شکوفا اندیش با ارایه خدمات انجام پروژه مهندسی کامپیوتر برای تمامی گرایش های مهندسی نرم افزار، مهندسی سخت افزار، علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی و معماری کامپیوتر می کوشد تا همراهی مطمئن برای دانشجویانی باشد که قصد دارند در کنار واحدهای درسی در پروژه های دانشگاهی نیز به موفقیت برسند. فیمت انجام پروژه مهندسی کامپیوتر در مناسبترین حالت بوده و انجام این پروژه ها نیز در سریعترین زمان ممکن خواهد بود، البته اصل کیفیت هیچگاه در مجموعه شکوفااندیش فراموش نشده و همواره توسط کارشناسان مجرب به آن توجه می شود. در ادامه به توضیح بیشتر رشته مهندسی نرم افزار می پردازیم:

 

 

مهندسی نرم‌افزار (Software Engineering) چیست؟

عبارت « مهندسی نرم‌افزار » پس از نشست مهندسی نرم‌افزار ناتو ۱۹۶۸ که در آلمان برگزار شد توسط ریاست این نشست یعنی فریدریش ال باوئر معرفی شد و در ادامه به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت. یکی از تعاریف ارایه شده برای مهندسی نرم افزار که در ویکی پدیا به آن اشاره شده است بدین ترتیب است:
« مهندسی نرم‌افزار یک روش سیستماتیک، منظم و دقیق برای ساخت و ارائه محصولی نرم‌افزاری با کیفیت است. »
کتاب راهنمای SWEBOK v3.0 تعریف ساده تری از مهندسی نرم افزار ارایه نموده است:
منظور مهندسی نرم‌افزار کاربرد یک رهیافت قابل اندازه‌ گیری، منظم و سیستماتیک برای توسعه، اجرا و نگهداری نرم‌افزار، یا به طور خلاصه اعمال اصول مهندسی بر نرم‌افزار است.
البته همانطور که مشخص است این تعاریف تفاوت واضحی بین مهندسی نرم افزار و برنامه نویسی ارایه نمی کنند، به همین دلیل در ادامه این مطلب به توضیح مفهوم و علم برنامه نویسی نیز خواهیم پرداخت.


تفاوت مهندسی نرم‌افزار با مهارت برنامه‌نویسی

بررسی این تفاوت به بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل در این گرایش و یا سایر گرایش های مهندسی کامپیوتر را دارند کمک می کند تا بتوانند تصمیم گیری بهتری برای تعیین مسیر آینده آکادمیک خود داشته باشند.
یکی از اشتباهات رایج یکسان در نظر گرفتن مفهوم برنامه نویسی و مهندسی نرم افزار است در صورت که برنامه نویسی می تواند یک مهارت بسیار کاربردی برای انجام پروژه مهندسی کامپیوتر در سایر گرایش ها نظیر هوش مصنوعی، شبکه های کامیپوتری، امنیت سیستم های کامپیوتری و ... باشد، اما مهندسی نرم افزار یک مفهوم کلان تر و دانشی بسیار وسیع تر از برنامه نویسی است. در این راستا می توان برنامه نویسی را یکی از بخش های اصلی مهندسی نرم افزار دانست اما قطعا مفهوم مهندسی نرم افزار بسیار کلی تر است، برای درک بیشتر این مفهوم مهندسی کامپیوتر و گرایش نرم افزار را یک ساعت تجسم کنید که مهارت برنامه نویسی و انجام پروژه تنها یکی از چرخ دنده های آن است. برای مثال بسیاری از پروژه های رایج در مهندسی کامیپوتر نظیر پروژه های مربوط به پردازش تصویر، داده کاوی توسط زبان های برنامه نویس نظیر پایتون، جاوا و یا محیط ها و برنامه هایی نظیر متلب انجام می شوند. در ادامه با معرفی ارکان اصلی مهندسی نرم افزار این تفاوت را بیشتر توضیح می دهیم:

 

ارکان مهندسی نرم‌افزار

مهندسی نرم افزار به طور کلی شامل 15 بخش اصلی می شود و همانطور که مشاهده می کنید تنها برخی موارد به برنامه نویسی مربوط هستند:

• مبانی کامپیوتر
• مبانی ریاضیات مهندسی
• مبانی مهندسی
• مهندسی نیازمندی‌های نرم‌افزار
• طراحی نرم‌افزار
• تولید نرم‌افزار (کدنویسی)
• تست نرم‌افزار
• نگهداری نرم‌افزار
• مدیریت تنظیمات نرم‌افزار
• مدیریت مهندسی نرم‌افزار
• فرآیند‌های مهندسی نرم‌افزار
• متدها و مدل‌های مهندسی نرم‌افزار
• کیفیت نرم‌افزار
• اصول حرفه‌ای و شغلی مهندسی نرم‌افزار
• اقتصاد مهندسی نرم‌افزار

 

ارتباط بین مهندسی نرم‌افزار و علوم انسانی

شاید به ظاهر هیچ ارتباطی بین یک رشته فنی مهنسی نظر مهندسی نرم افزار و علوم انسانی نباشد اما این گرایش ارتباط مستقیم به ویژه با مباحث علوم انسانی نظیر اقتصاد دارد. چگونگی بودجه بندی منابع در پروژه های نرم افزاری و هدایت پروژه تنها برخی از مواردی هستند که این ارتباط را می تواند نشان دهد، در همین راستا مفاهیمی نظیر اقتصاد مهندسی نرم‌افزار نیز این ارتباط را کامل تر می کنند.
همچنین استفاده از تکنیک های مدیریتی در مدیریت پروژه های نرم افزاری نظیر متدولوژی های Agile و تاکید بر انجام کارها به صورت تیمی ارتباط بین مهندسی نرم افزار و علوم مدیریتی و تربیتی و حتی جامعه شناسی را نشان می دهد.


اهمیت مهندسی و تولید نرم‌افزار و آینده شغلی

مهندسی نرم‌افزار یکی از موفق ترین رشته هایی است که یم تواند به عنوان یک رشتهاستراتژیک و درآمدزا در سراسر دنیا در نظر گرفته شود. نقش مهندسان نرم افزار در موفقیت پروژه های کامپیوتری امروزه بر کسی پوشیده نیست و توسعه کشورهایی نظیر هند و چین در سال های اخیرو پروژه های کامپیوتری گران قیمت که توسط دولت های مختلف پشتیبانی مالی می شوند می تواند اهمیت تحصیل در رشته های مربوط به علوم کامپیوتر به ویژه مهندسی نرم افزار را مشخص کند. همچنین به وجود آمدن رشته های به اصطلاح بین رشته ای نظیر بیوانفورماتیک نیز یکی دیگر از زمینه های کاربر علوم کامپیوتر به ویژه مهندسی نرم افزار در فضای آکادمیک و دانشگاهی هستند.

در پایان به توضیح یکی دیگر از اصطلاحات رایج در مهندسی نرم افزار را می پردازیم، تست نرم افزار و یا مهندسی تست نرم افزار، تست نرم‌افزار خود یکی از مهمترین بخش‌ها در چرخه تولید یک برنامه و اپلیکیشن است که نقش مهمی در کاهش هزینه و افزایش احتمال موفقیت یک محصول حاصر یک پروژه نرم افزاری دارد.